مکان : ایران – گیلان – سراوان

اين موزه درجاده رشت- قزوين ودرابتداي جاده جديد سنگربه فومن قرارگرفته ودرآن خانه هاي قديمي استان گيلان جمع آوري شده است.
زمین لرزه ی خرداد ماه سال ١٣٦۹ رودبار و منجیل ( یادم هست ، وانشای خواهرم - شایان : داشت خواب می دید که تابستان را چگونه سپری کند که کوهی از خاک برسرش ریخت و آرزوهایش را ویران ساخت ... ) ، دکتر محمود طالقانی رئیس بازسازی مناطق زلزله زده را به اندیشه واداشت که برای جلوگیری از تخریب و ویرانی خانه های روستایی گیلان و نابودی معماری و فرهنگ و آداب و رسوم سنتی مردم اقدام کند.
با فراهم شدن ایده اولیه احداث موزه و پس از ۱۱سال تلاش با تصویب طرح جامع موزه در سال ١٣۸٠پژوهشکده میراث فرهنگی کشور در سال ١۳۸۱ به احداث موزه اقدام کرد .   

                                     

مشاورارشد پروژه ی اکو موزه ی میراث روستایی گیلان :   

مارک گروول ، موسس بزرگترین اکوموزه ی اروپا ( اکو موزه ی آلزاس )    

                                                                                                                                                           مسجد، قهوه خانه سنتی، رستوران غذاهای بومی و محلی، مجموعه میهمان پذیردر حوزه شرق و غرب با معماری سنتی، پارک ویژه کودکان، واحدهایی برای تولید سفال، حصیربافی، میدان بازی، نمایش های سنتی و آئین های بومی مانند نوروزخوانی، تعزیه، کشتی گیله مردی، جنگ گاوها، خروس جنگی ها و لافندبازی(نمایش روی طناب) و سایت گیاهان دارویی طب سنتی گیلان، مزارع برنج و چای برای آشنایی بازدیدکنندگان از نحوه کاشت و داشت و برداشت محصولات کشاورزی و کارگاههای تولید سنتی پنیر و کلوچه با ابزار قدیمی و شیوه ۱٠٠ تا ۲٠٠ سال گذشته و...از تأسیسات این موزه است.

 در خانه های موزه، راهنمایان مرد و زن با لباسهای محلی دیدارکنندگان را راهنمایی می کنند و به واقع راهنمایان ، ساکنان واقعی و روستائیان گیلانی هستند.

+ نوشته شده در شنبه پانزدهم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۲:۲۶ بعد از ظهر توسط شیرین مستغاثی shirin mostaghaci |